Лепрекони, скарби, трилисник… І все це вже 17 березня!

17 березня загадкова країна Ірландія та й інші англомовні країни, де є велика частка населення-вихідців з Ірландії, відзначають День Святого Патрика (St. Patrick's Day), покровителя «Смарагдового острова» - Ірландії. Святий Патрік став засновником християнства на цьому язичницькому острові. Надалі його віднесли до лику Святих і в його честь стали влаштовувати справжнє свято з піснями і танцями.

Ірландці відзначають це свято і вважають цю дату не тільки днем святого, а й днем самої ірландської душі! Це свято переросло національні кордони і стало свого роду міжнародним днем Ірландії. У різних містах світу – в Нью-Йорку, Буенос-Айресі, Мельбурні святкують день святого Патріка. Яскрава хода, паради і гуляння людей, одягнених в зелене (національний колір Ірландії) помітні всюди, де проживають ірландці. У петлиці в цей день вдягають конюшину, символ Ірландії і успіху. З ім'ям святого Патріка пов'язано безліч легенд, наприклад, що він за допомогою трилистогї конюшини пояснював людям поняття Святої Трійці. «Так само, як три листи можуть рости від одного стебла, так і Бог може бути єдиний в трьох особах», - ця фраза святого вже стала хрестоматійною. В Ірландії існує традиція прикріплювати до одягу листок трилисника, що символізує хрест, колір католицизму, та є кольором-символом самої «смарагдової країни». Є церковний гімн, в якому розповідається про те, що святий Патрік за допомогою трилисника перервав язичницький ритуал, який відбувався в селищі Тара, королівської столиці Ірландії тих часів.

Трилисник – невід'ємний символ Дня Святого Патріка. При цьому трилисник – це неофіційний символ, але не емблема Ірландії. Його зображення немає ні на монетах, ні на банкнотах, ні на марках, ні на інших державних атрибутах. Крім одного. Трилисник позначаю Ірландію на гербі Об'єднаного Королівства Великобританії, так само як троянда позначає Англію, чортополох - Шотландію і цибуля-порей – Уельс. Сьогодні під час святкування Дня Святого Патріка трилисник прикріплюють до одягу. Але так повелося далеко не відразу. Вперше про цей звичай згадується в 1689 році. До цього року ірландці носили на грудях хрести святого Патріка. Аж до XVIII століття звичай носіння трилисника вважався вульгарним. Але поступово, в результаті багатої на події історії ірландського народу трилисник ставав символом волелюбності і непокори. До XIX століття гілочка трилисника вже асоціювалася у народних мас з націоналістичними і релігійними настроями. В результаті зображення трилисника стало позначати для решти світу саму Ірландію.

Щороку десятки тисяч паломників, піднімаються на святу гору «Croagh Patrick», висотою 765 м над рівнем моря. Переказ свідчить, що саме на цій горі св. Патрік зробив одне зі своїх чудес – повелів зміям з усією ірландської землі зібратися біля його ніг, а потім вигнав їх. Згідно з легендою, одна велика і хитра змія ніяк не хотіла залишати Смарагдовий острів. Святому довелося вдатися до хитрощів. Він спорудив великий ящик і сказав змії, що вона ніяк не зможе поміститися в ньому. Уперта рептилія піддалася почуттю протиріччя і стала сперечатися з місіонером. Як тільки змія залізла в ящик, святий швиденько прикрив його і кинув у море. Можливо переказ щось перебільшує. Але існує реальний факт – змій в Ірландії немає. Святий Патрік – один з найбільш шанованих у всьому світі святих. Західна Церква відзначає день його пам'яті 17 березня, в ряді православних Церков його пам'ять шанують 30 березня по новому стилю (17 березня за старим стилем). Але у Дня святого Патріка є і язичницькі мотиви. Так, одним з його неодмінних героїв є лепрекони – казкові чоботарі, що володіють захованим горщиком із золотом. Якщо щасливому шукачеві скарбів вдасться зловити лепрекона, то ця істота повинна розповісти людині, де заховані його скарби. Втім, якщо ви раптом зловите цього чоботаря, то пам'ятайте, що повністю вірити йому не слід, - ці чоловічки підступні й пустотливі і легко можуть обдурити довірливого шукача скарбів. Лепрекони, як персонажі святкування Дня Святого Патрика, виникли зовсім недавно. І пов'язано це, швидше за все, з комерційними мотивами. Справа в тому, що багато компаній, що виробляють вітальні листівки для цього свята, вирішили, що проповідник Патрік, справедливий і добрий, не зовсім підходить для малюнка. А вигаданий симпатичний персонаж відразу сподобався всім. Так і прижилася чудова традиція дарувати один одному веселі листівки із зображенням лепрекона. Як правило, ці чарівні герої на малюнках зображені в загостреному зеленому капелюсі, великих черевиках і яскраво зеленому одязі. У День Святого Патріка традиційно влаштовуються грандіозні паради і яскрава хода. На вулицях збираються люди, одягнені в незвичайні екстравагантні наряди, всюди чути звуки духових оркестрів, де провідна роль відводиться знаменитій ірландській волинці. Ірландці твердять, що традиція проводити паради народилася в Ірландії. А ось жителі величезного Нью-Йорка і Бостона досі оскаржують цей момент і борються за пальму першості. За словами Нью-Йоркського населення, перший парад відбувся в їхньому місті ще в 1762 році. У цей період Ірландія належала англійській владі, і можливо, таким чином, жителі непокірних північноамериканських колоній хотіли висловити свою солідарність з ірландським народом. А ми додамо лише одне: відзначення Дня Святого Патріка у Harvard Language Club – це чудова можливість вдосконалити свій рівень знань з англійської та більше познайомитися з традиціями та історією окремих англомовних країн! З нами цікаво та весело!

Цікаве в Блогах:

Українсько-Польський Центр Освіти “UniverPL”

Harvard Language Club є офіційним партнером у місті Вінниця Українсько-Польського Центру Освіти “UniverPL” - польської компанії з головним офісом у Варшаві, що допомагає українським абітурієнтам вступати до польських ліцеїв, технікумів та університетів.

Read more...

Міні-анкета для студентів

Якщо Вами заволоділо непереборне бажання отримати якісні і сучасні знання за світовими стандартами та зробити вагомий внесок у своє майбутнє... Заповніть цю анкету та приєднуйтеся до Harvard Language Club вже сьогодні.

Натисніть для оновлення

Harvard Gift Store / Вітрина

Friends & Partners

Розробка та підтримка.