День Бабака

Groundhog day (День бабака): сторінками історії та традицій Напевно, кожен народ, кожна країна має свої особливі свята, які для інших країн здаються більш ніж незвичними. Одним із таких веселих і неординарних свят є відзначення Дня Бабака, що припадає на 2 лютого.

Сполучені Штати Америки і Канада – законодавці святкування. Але традиція впевнено крокує в маси і щорічно до святкування долучаються й інші країни світу, переймаючи звичай пошановувати тваринку-метеоролога.
Існує повір’я: якщо спостерігати за поведінкою бабака, який виповзає зі своєї нірки, то можна дізнатися про наближення весни. У похмуру погоду, якщо бабака не помітить своєї тіні і покине нору, слід чекати ранньої весни. А якщо ж погода сонячна, і бабак, побачивши власну тінь, швидко ховається назад в нірку, зима буде затяжною. Історію свята часто пов’язують зі Стрітенням Господнім, яке за Григоріанським календарем християни Європи відмічали саме 2 лютого. Проте, ще задовго до становлення християнства, древні римляни довіряли прогноз погоди тваринам і саме цей день називався у Римі Днем Їжака. Тваринку будили і спостерігали чи помітить він свою тінь і як буде себе поводити. Західні європейці пошановували такі традиції. І тому, переселенці привезли це повір’я з собою в Америку. Відмінність лише в тому, що в Європі обряд прогнозування погоди відбувався за участю борсука. В Америці цей гризун є рідкістю – тому з часом його замінили на бабака. Найпафосніше святкування проходить у м.Панксатоні (Punxsutawney), що у штаті Пенсильванія. Героєм свята є бабак – Панксатонський Філ. Про цю тваринку ходять цілі легенди. Одна із них гласить, що Філ безсмертний. За легендою Філ народився у 1887 році. Отже, йому уже більше 120 років! Хоча середня тривалість життя бабаків – менше 10 років. Це говорить про те, що або Філ – це аномалія, або Філ – ..не Філ. Проте фанати Філа все ж говорять про те, що, скоріше за все, Філ приймає чудодійний «еліксир життя», який допомагає йому зберегти молодість.
Ще одна легенда сповіщає нам про те, що прогнози Філа точні на 100%. Чесно кажучи, це не так. За оцінкою Американського національного кліматичного центру прогнози Філа збувалися лише у 40% випадків. Філ – не єдиний гризун-метеоролог. У різних штатах Америки є свої провісники. У Канаді їх теж декілька. Варто зазначити, що Філ – дуже важлива тварина. У нього свої апартаменти із клімат-контролем і проживає він в дитячому відділі меморіальної бібліотеки разом зі своєю сім’єю. Офіційна назва свята «День бабака» вперше згадується на шпальтах газет у 1841 році. А от великої популярності воно набуло у 1886 році, коли головний редактор панксатонської газети створив Клуб Бабака, слава про який згодом розійшлася по всій Америці. У грандіозне й масове святкування перетворився День бабака у 1993 році після виходу на екрани однойменного фільму («День бабака») із Енді Макдауелл та Біллом Мюрреєм у головних ролях. З того часу до Панксатоні стали щорічно приїжджати десятки тисяч туристів та фанатів Філа.
У цей день в Канаді та США усі кабельні телеканали пропонують для перегляду кінострічку «День бабака», а прогнози гризунів транслюються на радіостанціях, в мережі Інтернет і на місцевих телеканалах в режимі реального часу. В обох країнах влаштовують фестивалі, які відвідують сотні тисяч туристів, серед яких нерідко можна зустріти і відомих людей. Не відстає від естафети вшановування гризунів-ясновидців й Україна. У нас є свої бабаки-метеорологи – Тімка з біостанції Харківського національного університету і львівський Мишко. Це відносно нове свято для України, відзначати яке почали у 2004 році.
Проте наші учені вважають, що в Україні святкування має проходити на 2 тижні пізніше. Адже 2 лютого – це свято за католицькою традицією. Православні християни відзначають Стрітення через 2 тижні. Якраз у цей час, за словами учених, пронози гризунів будуть більш точними. А ми запрошуємо Вас відсвяткувати День бабака разом із «Harvard Language Club»! Сподіваємось, що весна вже от-от постукає у серце кожного і подарує безліч сонячних моментів.

 

Цікаве в Блогах:

Українсько-Польський Центр Освіти “UniverPL”

Harvard Language Club є офіційним партнером у місті Вінниця Українсько-Польського Центру Освіти “UniverPL” - польської компанії з головним офісом у Варшаві, що допомагає українським абітурієнтам вступати до польських ліцеїв, технікумів та університетів.

Read more...

Міні-анкета для студентів

Якщо Вами заволоділо непереборне бажання отримати якісні і сучасні знання за світовими стандартами та зробити вагомий внесок у своє майбутнє... Заповніть цю анкету та приєднуйтеся до Harvard Language Club вже сьогодні.

Натисніть для оновлення

Harvard Gift Store / Вітрина

Friends & Partners

Розробка та підтримка.